Слідами публікацій «Вістей…»

У часи, коли довкола так мало позитивних новин, дзвінок від першого заступника голови правління Вінницької обласної спілки споживчих товариств Віталія Кирилюка, дуже порадував. Віталій Анатолійович розповів, як із великою цікавістю прочитали матеріал, який був темою номера «Вістей…» №46 під назвою «Як іршавські кооператори чемпіонів виховують». Нагадаю, що у цій публікації йшлося про те, як за ініціативи голови правління Іршавської райспоживспілки, що на Закарпатті, Сергія Лупака в його рідному селі Сільце був заснований футбольний клуб. І не просто клуб, гравці якого б змагалися у чемпіонаті району, а цілий комплекс зі своєю матеріально-технічною базою, дитячо-юнацькою футбольною командою. Сьогодні футбольний клуб «Сільце» -- відома футбольна команда в області. Словом, той, хто читає «Вісті…», переконана, цей матеріал запам’ятав.

Повернімося до нашої розмови із Віталієм Анатолійовичем. Він розповідає, що подібний досвід є і у них, на Вінниччині. Пропонує надрукувати на сторінках нашої корпоративної газети матеріал про футбольний клуб, який популярний в області та яким теж опікуються кооператори, зокрема голова правління Калинівської райспоживспілки Наум Щерб.

-- Знаю, що Наум Нусікович після публікації у «Вістях…» про закарпатський клуб, вже телефонував туди до своїх колег. Але про що йшла мова -- це вже вам краще поцікавитися безпосередньо у калинівського голови правління райспоживспілки, -- пропонує Віталій Анатолійович.

У Калинівку дзвоню із величезним задоволенням. Адже Наум Щерб неодноразово був героєм публікацій нашої газети -- їх робила наша журналістка Людмила Шаповалова. Пригадую, із яким захватом після відрядження Людмила Аркадіївна ділилася у редакції з нами своїми враженнями про те, що бачила в калинівській райспоживспілці, наскільки це потужна організація і якого має креативного, вимогливого, дуже порядного і чуйного керівника.

Отже, телефоную до Наума Нусіковича і прошу розповісти про історію виникнення, так би мовити, футбольного напряму в роботі Калинівської райспоживспілки.

-- Ідея про співпрацю між Калинівською райспоживспілкою та ДЮСШ відділу освіти міста Калинівка Вінницької області, відділенням футболу, тренером Сергієм Миколайовичем Рабцуном з’явилася у 2017 році, -- говорить Наум Щерб. -- Спочатку мені захотілося, аби кооперативний логотип з’явився на формі гравців потужної команди. Також пообіцяв, що кооператори району допомагатимуть юним футболістам. Матеріально підтримуємо, коли команда виїжджає на змагання за кордон, купляємо форму, із харчуванням допомагаємо. Натомість, із усіх своїх змагань хлопчики привозять свої призи. У мене в кабінеті вже їх ціла колекція виставлена -- повна шафа футбольних кубків.

--Науме Нусіковичу, запитаю, мабуть, традиційне у подібних випадках, а чому ви це робите?

-- Розумієте, мені це дуже приємно. Я вже доросла людина, маю дорослих онучок. А от онуків у мене немає. І мені так приємно, що ці юні хлопчики із таким захопленням тренуються. А могли ж робити щось інше -- небезпечне, протиправне. Наркотики, цигарки, хуліганство -- на жаль, сучасний світ сповнений усіляких неподобств. Наші юні футболісти не просто тренуються -- їх тренер виховує, і усі вони, до речі, дуже добре вчаться у школі.

-- Науме Нусіковичу, а загалом ви симпатизуєте сучасній молоді, можете розуміти їх? Адже вважається, що вони зовсім по-іншому сприймаються світ -- через екран смартфону.

-- О, я маю гарний досвід дідуся, у якого онучкам 20, 13, 8 років, тобто вони із різних поколінь. Завжди спільну мову із ними знаходжу. Так, вони інші, але дуже цікаві, нам, людям старшим, навіть є чому у них повчитися, прислухатися, бо сучасним світом керуватимуть вже вони.

Я пишаюся, що для кількох хлопчиків футбол став не просто дитячим захопленням, а справою життя -- вони вже навчаються у Хмельницькому, у спортивній школі. До речі, напівзахисником у клубі «Динамо» грає Віталій Буяльський, який родом із Калинівки. У нас загалом тут дуже популярний цей вид спорту і нашим юним футболістам є де ним займатися, і є приклади чого прагнути.

До речі, після публікації у «Вістях…» про те, як підтримують футбол у Іршавській райспоживспілці, я вже телефонував колегам у Закарпаття із пропозицією організувати змагання між нашими командами. На мою пропозицію із радістю пристали. Тож нехай мине ця зима, стишиться епідемія і ми обов’язково організуємо змагання чи на Вінниччині чи на Закарпатті. І вас обов’язково запросимо, -- обіцяє Наум Нусікович.

-- Так виходить, що «Вісті…» також доклалися до популяризації футболу і дали поштовх до нового співробітництва?

-- Звісно! Для того газета нам і потрібна, щоб дізнаватися новини у колег, порівнювати із тим, що самі робимо, запозичувати новий досвід і загалом спілкуватися. Це дуже важливо.

-- Науме Нусіковичу, чи пандемія вплинула на роботу футбольного клубу?

-- На жаль, хвороба не обійшла наших хлопчиків, і тренер хворів. Але на наше співробітництво це не впливає. Вони усі вже мої, рідні.

Наша розмова поступово переходить від футбольної теми до кооперативної.

-- Науме Нусіковичу, а чи багато молоді працює в Калинівській райспоживспілці, на її підприємствах?

-- Раніше у нас було багато молоді, зараз менше, в основному працюють більш досвідчені. Така особливість часу.

-- Чи дуже потерпаєте від пандемії?

-- Знаєте, якщо порівнювати із іншими регіонами України, то у нас ситуацію можна назвати відносно спокійною. І це завдяки тому, що маємо дуже хорошу лікарню, сучасну із кваліфікованими, досвідченими лікарями. Від того трохи спокійніше.

-- Як вплинув і впливає карантин на роботу кооперативних підприємств та організацій.

-- Як і на всіх, на жаль. Хоча наші магазини не припиняли своєї роботи, ринок певний час не працював. Але потім відновив свою роботу. У Калинівці маємо дуже хороший кооперативний ринок, із молочним, м’ясним павільйонами -- у самісінькому центрі. Працює рибний цех.

Увесь цей час пандемії намагалися пристосовуватися до умов, у які усі ми потрапили. А головна наша перемога цього часу -- попри усі труднощі, від нас ніхто не пішов, ми зберегли наші кадри. Команда наша працює у повному складі. Для мене це своєрідна перемога.

-- Чи впали обсяги торгівлі?

-- Ні, фактично не впали. У сільській місцевості маємо 45 магазинів. Є села, де тільки один наш, кооперативний, магазин працює, є села, де велика конкуренція. Але я можу із гордістю говорити, що кооперація в районі дуже потужна, споживчі товариства працюють ефективно, люди живуть своєю роботою. І це дає результат.

-- Влада нині запровадила карантин вихідного дня. Як він вплинув на діяльність споживчої кооперації району?

-- Найбільше вплинув карантин на роботу ринку. Адже на ньому торгують і продовольчою, і промисловою продукцією. Та частина, де підприємці торгують промисловими товарами, була закрита. У результаті, за два дні ми втратили 10 тис. грн надходжень. Карантин триватиме ще кілька наступних вихідних. Отже, втратимо 30 тис.

Вважаю, обмеження, які стосуються роботи ринків під час карантину вихідного дня -- не розумними. По-перше, людей однаково що у продуктовій, що у промисловій частині. Скупчення немає, у нас суворо дотримуються усіх протиепідемічних заходів -- є антисептики, слідкуємо, щоб у масках були продавці й відвідувачі, на двох входах до ринку міряють температуру. Та й загалом зараз на ринках напівпорожньо. Втім, змушені дотримуватися вимог влади. А щоб хоч якось полегшити ситуацію, вирішили відмінити проведення санітарного дня у понеділок. Тепер ринок працюватиме і в понеділок -- підприємці, які торгують на ринку, охоче погодилися на цю пропозицію. Ми ж залежні один від одного і повинні підтримувати.

…Прощаючись, Наум Щерб щиро запрошує приїхати у відрядження, щоб ознайомитися із досвідом роботи кооператорів Калинівського району. І це відрядження обов’язково буде. Адже тільки на місці можна відчути і побачити усі тонкощі та специфіку діяльності, познайомитися з людьми, набратися вражень із тим, аби потім написати матеріал. Втім, як на сьогодні, коли епідемія коронавірусу не дає поки що шансів на близьке спілкування, журналісти «Вістей…» вдячні кожному, хто нам телефонує, пише, підтримує. Бо із такої складної ситуації переможцями можна вийти тільки допомагаючи і підтримуючи одне одного.

Після смак від розмови із Наумом Нусіковичем такий приємний, такий позитивний -- отримані емоції також вважаю ефективними ліками, які допоможуть здолати «корону»… 

З історії партнерства

Основна мета такої співпраці -- патріотичне виховання підростаючого покоління, активна життєва позиція молоді, вдосконалення футбольної майстерності.

Традиційними, щорічними стали футбольні турніри до свята «Покрова» (День Українського козацтва 14.10), міжнародний турнір пам’яті Вадима Нестерчука, чемпіонат дитячо-юнацької футбольної ліги (вища ліга) Вінницької області, відкрита першість команд -- сусідів Житомирської, Хмельницької обл., м. Вінниці. Також команда щорічно виїжджає на міжнародні змагання в королівство Данію, Болгарію, а Наум Нусікович допомагає матеріально брати участь у цих змаганнях.

При частих зустрічах голови правління та юних футболістів після виступів на змаганнях обговорюються не тільки позитивні моменти змагань, але юні футболісти в нагороду отримують солодощі, матеріальні заохочення.

Гарні результати ми бачимо з колекції спортивних призів, яка знаходиться в приміщенні райспоживспілки.

В результаті плідної співпраці Калинівської райспоживспілки та Калинівської ДЮСШ відділу освіти ряд футболістів продовжують вдосконалювати свою майстерність у футбольній академії «Поділля» м. Хмельницький.

Оксана ГУЦУЛ